Seznam všech příspěvků

Bezděkov u Úsova – březen 2023

Rekonstrukce staré a vyhořelé udírny – II. díl

Únor a březen tohoto roku byl ve znamení rekonstrukce staré udírny. Původní udírna byla dvouplášťová se silným alobalem mezi plášti. Nově je tříplášťová, tedy celková tloušťka pláště cca 6cm. Bez izolace. Dřevo bude aspoň pěkně dýchat. Od března se již dvakrát udilo a vše v naprostém pořádku. Osvědčilo se i řešení se sundávací střechou a varianta bez komínku. Pouze dva otvory v zadním plášti. Čas na další předvánoční uzení se blíží. Takže vyhnat pavouky z udírny a jde se na to.

Maletín – výlov rybníka – 21.10.2023

Maletínskou větví naší rodiny jsme byli pozváni do Maletína na výlov malého soukromého rybníka. Počasí slibovalo již předem sluníčkový den, což se skutečně potvrdilo.

Celá akce byla menšího, spíše komorního rázu. Na to, že začala třetí říjnová dekáda, slunce doslova žhnulo a dvě starší paní vzpomínaly, jaká tam před několika roky při výlovu byla zima.

Na takové akci by člověk oprávněně čekal, že rybáři zatáhnou sítě, podběrákem hrábnou do hustého rybího mumraje a potřebná technika dopraví tyto vodní tvory až na hráz. Nic takového se tam ovšem nekonalo.

Poněkud drobným zádrhelem bylo, že rybiček se nacházelo v rybníčku jaksi poskrovnu. No, i volavka a vydra se musí občas nažrat a uživit svoje rodiny.

Rovněž vyvstal další, ne nepodstatný problém. Rybníček byl příliš zabahněný a tak příslušná síť, která by ryby dotlačila na určité místo, byla k ničemu. A tak chlapcům nezbylo nic jiného, než skočit do rozbahněné vody a postavit se rozlíceným rybám tváří v tvář. Pak následovaly scény jako z akčního rybářského filmu či z honu na Moby Dicka. Ale to jejich nadšení a zanícení z lovu, či chcete-li boje muže proti rybě, bylo naprosto úžasné. Škoda jen, že jsem s sebou neměl kameru, ale snad i fotografie dokáže vystihnou tu bojovnou atmosféru, to nasazení.

Byl to opravdu povedený a krásný den. Přiznejme si, že ty ryby to asi viděly jinak. Z občerstvení – gulášová polévka, šašlik, klobásky na grilu, amolety, buchétky, koláčky a další sladké pečivo, pivo, burčák, káva, nealko, i něco tvrdšího se tam našlo. A samozřejmě i ryby.

Děkujeme všem z Maletína za nádherný den.

Bezděkov u Úsova – únor 2023

Rekonstrukce staré a vyhořelé udírny.

Přípravné práce: demontáž vnějšího pláště a střechy, odstranění poškozených dílů, kompletní očista vnitřku udírny – oškrábání ocelovým kartáčem a vymetení. Vše připraveno na vlastní rekonstrukci.

Nevyhazujeme, opravujeme😀

Upomínka

Platební nekázeň je stejně stará jako vynález peněz.

Pan Josef Petřík z Rohle, z prodejny rádií, elektrických spotřebičů, jízdních kol a autopůjčovny, píše kanceláři starosty při Obecním úřadu v Bezděkově:

„Zaneprázdněn kontrolou spisů jsem zjistil, že na psacím stroji Continental č. 264,55 je stále otevřena částka 127,50 RM (říšských marek).

Aby bylo možné příslušné spisy založit, žádám Vás o uhrazení této částky neprodleně přiloženou platební kartou, nejpozději však do 10 dnů od obdržení této výzvy.“

Staré doklady

Předložené doklady se týkají nákupu pračky mých pra-prarodičů.. Jen mi nejde na rozum, že dodací list ze dne 21. dubna 1938 je psán v němčině. Do obsazení Sudet zbývalo ještě několik měsíců.

Poslední dva doklady se týkají nákupu silnějšího elektromotoru. Pravděpodobně ke šrotovníku. Ten stával ve stodole. Od něj vedla transmise ke čtyřkolovému zakrytovanému vozíku s elektromotorem.

Staré rádio

Toto rádio měli moji pra-prarodiče v Bezděkově. Po vypuknutí 2. světové války 1. září 1939 Němci uvažovali o tom, že nechají zabavit všechna rádia, ale to by zas nemohli vysílat svoji propagandu.

Proto povinně v každém radiopřijímači musel být zablokován příjem krátkých vln a nová rádia se prodávala jen s určitým nastavením.

Na každém rádiu musela být umístěna cedulka s nápisem „Pamatuj, že poslouchání zahraničního rozhlasu je zakázáno a trestá se káznicí nebo i smrtí“.